Skip to content

35 David Scott DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block2705
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage840
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,300
67%
Improvement Value:$50,400
33%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,139+17.0%
2024$7,811+1.2%
2023$7,715+0.4%
2022$7,681+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft840DeedBook 3962, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1950