Skip to content

45 David Scott DrWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Date
Apr 3, 1999

Property Information

Block2705
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,300
64%
Improvement Value:$58,100
36%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,597+4.0%
2024$9,229+1.2%
2023$9,116+0.4%
2022$9,076+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook F 119, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1952