Skip to content

79 Fisk RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block2706
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,837
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,900
59%
Improvement Value:$88,900
41%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,641+4.1%
2024$12,147+1.3%
2023$11,995+0.5%
2022$11,941+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,837DeedBook 4885, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1959