Skip to content

58 Fisk RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block2707
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,460
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,700
51%
Improvement Value:$128,400
49%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,584+4.0%
2024$14,987+1.2%
2023$14,803+0.4%
2022$14,738+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,460DeedBook 4460, Page 164

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 2544, Page 1Recorded10/31/2014

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook F 156, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1957