Skip to content

18 Allen DrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2707
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
36%
Improvement Value:$231,600
64%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,560+4.0%
2024$20,733+1.2%
2023$20,480+0.4%
2022$20,389+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957