Skip to content

10 Atwood PlaceWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 1, 1997

Property Information

Block2708
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,866
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,600
52%
Improvement Value:$127,700
48%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,953+4.0%
2024$15,341+1.2%
2023$15,154+0.4%
2022$15,087+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,866DeedBook 151, Page 14

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook Z 132, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1961