Skip to content

12 Grover DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Sep 9, 2013

Property Information

Block2205
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,864
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
43%
Improvement Value:$162,300
57%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,845+4.0%
2024$16,199+1.2%
2023$16,001+0.4%
2022$15,930+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 1988, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1962