Skip to content

24 Crane TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block2205
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,157
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,800
49%
Improvement Value:$128,200
51%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,924+4.0%
2024$14,352+1.2%
2023$14,176+0.4%
2022$14,114+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955