Skip to content

52 Baldwin TerrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block2717
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,618
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
58%
Improvement Value:$89,800
42%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,582+4.0%
2024$12,099+1.2%
2023$11,951+0.4%
2022$11,898+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft1,618DeedBook 3100, Page 194

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 1952, Page 195

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook T 145, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1957