Skip to content

118 Baldwin TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 30, 1998

Property Information

Block2717
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,600
57%
Improvement Value:$98,800
43%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,700+4.0%
2024$13,174+1.2%
2023$13,013+0.4%
2022$12,955+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,650DeedBook 156, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1960