Skip to content

123 Tall Grass DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block2717
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,741
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,400
46%
Improvement Value:$173,200
54%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,241+4.0%
2024$18,503+1.2%
2023$18,277+0.4%
2022$18,196+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft2,741DeedBook 4383, Page 154

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook Z 161, Page 15

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook O 118, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1987