Skip to content

89 Mountain Ridge DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Sep 19, 1994

Property Information

Block2605
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,500
50%
Improvement Value:$104,300
50%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,356+4.0%
2024$11,882+1.2%
2023$11,737+0.4%
2022$11,685+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500

To:

Sq Ft2,078DeedBook 137, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1950