Skip to content

36 Miller RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 5, 1998

Property Information

Block2719
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,200
47%
Improvement Value:$151,400
53%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,982+4.0%
2024$16,331+1.2%
2023$16,131+0.4%
2022$16,059+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,244DeedBook 156, Page 329

Property Sale

Sale
$220,750
DeedBook X 127, Page 555

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook X 122, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1959