Skip to content

12 Miller RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block2719
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,323
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
51%
Improvement Value:$126,000
49%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,281+4.0%
2024$14,695+3.0%
2023$14,265+0.5%
2022$14,201+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,323DeedBook 4193, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1957