Skip to content

1467 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 10, 1987

Property Information

Block2800
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,096
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,500
36%
Improvement Value:$205,400
64%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,962+4.0%
2024$18,235+1.2%
2023$18,011+0.4%
2022$17,932+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft4,096DeedBook 120, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1987