Skip to content

1447 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 24, 1998

Property Information

Block2800
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,600
56%
Improvement Value:$77,500
44%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,471+4.0%
2024$10,069+1.2%
2023$9,946+0.4%
2022$9,902+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 155, Page 89

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook S 134, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1940