Skip to content

1107 Schindler LaneWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block2800
Lot50
QualifierC1107
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
Description2 BR CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,154
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,400
38%
Improvement Value:$79,000
62%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,635+4.0%
2024$7,342+1.2%
2023$7,252+0.4%
2022$7,220+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,154DeedBook 4679, Page 32

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,154DeedBook 3900, Page 173Recorded11/6/2020

Property Sale

Sale
$222,500

From:

To:

Sq Ft1,154DeedBook 2381, Page 146Recorded10/10/2013

Property Sale

SaleMulti
$153,165
DeedBook G 145, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1995