Skip to content

38 Eider CtWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$419,900
Last Sale Date
Jun 7, 2002

Property Information

Block3000
Lot216
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$175,100
70%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,871+4.0%
2024$14,301+1.2%
2023$14,126+0.4%
2022$14,063+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$419,900

To:

Sq Ft2,075DeedBook 435, Page 4

Property Sale

SaleMulti
$243,847
DeedBook I 135, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1992