Skip to content

179 Warbler DrWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 7, 2019

Property Information

Block3000
Lot246
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$136,700
65%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,588+4.0%
2024$12,105+1.2%
2023$11,957+0.4%
2022$11,904-12.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 3534, Page 20

Property Sale

Sale
$389,300
DeedBook 2104, Page 12

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 840, Page 222

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook C 143, Page 138

Property Sale

SaleMulti
$223,071
DeedBook A 136, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1994