Skip to content

58 Warbler DrWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block3000
Lot293
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$175,100
70%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,871+4.0%
2024$14,301+1.2%
2023$14,126+0.4%
2022$14,063+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 4607, Page 166

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 1963, Page 192

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 441, Page 91

Property Sale

Sale
$357,500
DeedBook 317, Page 92

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook M 162, Page 76

Property Sale

Sale
$222,220
DeedBook W 135, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1994