Skip to content

207 Warbler DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block3000
Lot239
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
34%
Improvement Value:$145,000
66%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,081+4.0%
2024$12,580+1.2%
2023$12,426+0.4%
2022$12,371+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$639,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 4662, Page 238

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 3400, Page 264Recorded9/13/2018

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 3126, Page 271Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 1446, Page 91

Property Sale

SaleMulti
$219,624
DeedBook S 135, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1993