Skip to content

31 Main AveWayne, NJ 07470

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2010

Property Information

Block302
Lot101
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage798
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,100
43%
Improvement Value:$54,700
57%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,756+4.0%
2024$5,535+1.2%
2023$5,467+0.4%
2022$5,443+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931