Skip to content

44 Barnsdale RdWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block302
Lot58
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,428
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
37%
Improvement Value:$121,500
63%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,470+75.7%
2024$6,530+1.2%
2023$6,450+0.4%
2022$6,421+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 4596, Page 287

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft768DeedBook 4442, Page 136Recorded12/2/2022

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft768DeedBook 4428, Page 85Recorded11/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952