Skip to content

25 Wood StWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$393,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block302
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,228
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
55%
Improvement Value:$61,700
45%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,152+4.0%
2024$7,839+1.2%
2023$7,743+0.4%
2022$7,709+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$393,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 3832, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1956