Skip to content

27 Barnsdale RdWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Date
Sep 18, 2018

Property Information

Block302
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,228
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
56%
Improvement Value:$60,100
44%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,122+4.0%
2024$7,811+1.2%
2023$7,715+0.4%
2022$7,681+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954