Skip to content

517 Route 23Wayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 28, 2011

Property Information

Block303
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionSTEAK HOUSE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,695
Acreage2.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,600
45%
Improvement Value:$265,800
55%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,743+4.0%
2024$27,641+1.2%
2023$27,302+0.4%
2022$27,182+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft5,695DeedBook 2114, Page 287

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook X 140, Page 263