Skip to content

1599 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Last Sale Date
Dec 16, 2014

Property Information

Block3303
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICES
Dwellings---
ZoningR-B
Sq Footage5,761
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,100
43%
Improvement Value:$321,100
57%
Total Assessment$561,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,369+4.0%
2024$32,089+13.4%
2023$28,291+0.4%
2022$28,166+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 556, Page 199

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook U 135, Page 529