Skip to content

52 Urban Club RdWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Date
Apr 2, 2018

Property Information

Block3100
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,339
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,800
46%
Improvement Value:$196,900
54%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,863+4.0%
2024$21,025+1.2%
2023$20,768+0.4%
2022$20,676+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook N 119, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1972