Skip to content

51 Oxbow PlaceWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 11, 2000

Property Information

Block2104
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,369
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,300
42%
Improvement Value:$169,100
58%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,446+4.0%
2024$16,777+1.2%
2023$16,571+0.4%
2022$16,498+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft3,369DeedBook 168, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1968