Skip to content

88 Urban Club RdWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 30, 1992

Property Information

Block3100
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,636
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,300
57%
Improvement Value:$144,600
43%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,913+4.0%
2024$19,150+1.2%
2023$18,915+0.4%
2022$18,831+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,636DeedBook 132, Page 586

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook N 130, Page 441

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook G 114, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1961