Skip to content

1800 Valley RdWayne, NJ 07470

Other School

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block3101
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionCLASS/OFFICE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage11.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,648,100
41%
Improvement Value:$2,351,900
59%
Total Assessment$4,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$220,560+0.9%
2020$218,600+0.9%
2019$216,600+1.4%
2018$213,560+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$9,700,000

From:

To:

DeedBook 2673, Page 26Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$8,200,000
DeedBook 338, Page 90

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook R 159, Page 343