Skip to content

73 Urban Club RdWayne, NJ 07470

Built 1973

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 7, 1985

Property Information

Block3101
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,590
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,900
31%
Improvement Value:$372,800
69%
Total Assessment$542,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,269+4.0%
2024$31,032+1.2%
2023$30,652+0.4%
2022$30,516+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft5,590DeedBook 114, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1973