Skip to content

49 Brandywine RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block3202
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,700
59%
Improvement Value:$74,200
41%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,625+4.1%
2024$10,208+1.3%
2023$10,080+0.5%
2022$10,034+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959