Skip to content

4 Gates PlaceWayne, NJ 07470

Built 1989

Last Sale Price
$781,250
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block3202
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,196
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,600
43%
Improvement Value:$213,000
57%
Total Assessment$373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,214+4.0%
2024$21,362+1.2%
2023$21,101+0.4%
2022$21,008+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$781,250

To:

Sq Ft3,196DeedBook 2596, Page 236

Property Sale

Sale
$391,000
DeedBook O 138, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1989