Skip to content

20 Yorktown RdWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2009

Property Information

Block3204
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,396
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,700
37%
Improvement Value:$185,700
63%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,505+4.0%
2024$16,834+1.2%
2023$16,628+0.4%
2022$16,554+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 388, Page 209

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook D 166, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1966