Skip to content

38 Gates PlaceWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block3204
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,005
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,800
37%
Improvement Value:$320,700
63%
Total Assessment$510,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,354+4.0%
2024$29,190+1.2%
2023$28,833+0.4%
2022$28,705+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft4,005DeedBook 3839, Page 292

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook P 134, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1990