Skip to content

27 Surrey DrWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Aug 25, 2000

Property Information

Block3305
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,800
56%
Improvement Value:$92,600
44%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,510+4.0%
2024$12,031+1.2%
2023$11,883+0.4%
2022$11,831+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$322,500

To:

Sq Ft1,288DeedBook 168, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1968