Skip to content

1817 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
May 29, 1991

Property Information

Block3305
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionDR OFFC/APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,800
52%
Improvement Value:$105,200
48%
Total Assessment$218,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,962+4.0%
2024$12,465+1.2%
2023$12,313+0.4%
2022$12,258+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500

To:

Sq Ft1,648DeedBook 128, Page 376