Skip to content

43 Jackson AveWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 3, 2013

Property Information

Block3305
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,472
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
57%
Improvement Value:$67,400
43%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,413+4.0%
2024$9,052+1.2%
2023$8,941+0.4%
2022$8,901+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,472DeedBook 2340, Page 249

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook V 127, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1949