Skip to content

36 Ridgeview TerrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block3305
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,100
Acreage1.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
33%
Improvement Value:$226,800
67%
Total Assessment$337,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,086+11.9%
2024$17,949+1.2%
2023$17,729+0.4%
2022$17,651+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000

To:

Sq Ft3,100DeedBook 4773, Page 102

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft3,157DeedBook 2628, Page 171Recorded5/18/2015

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook Z 136, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1951