Skip to content

82 Ridgeview TerrWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block3305
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,426
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,200
38%
Improvement Value:$165,400
62%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,793+4.0%
2024$15,187+1.2%
2023$15,001+0.4%
2022$14,935+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,426DeedBook 3987, Page 83

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,426DeedBook 3491, Page 222Recorded1/15/2019

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook A 167, Page 328

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook H 138, Page 423

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook Q 123, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1958