Skip to content

36 Vandere Linde RdWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 27, 1989

Property Information

Block3306
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,027
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,300
56%
Improvement Value:$101,100
44%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,509+4.1%
2024$12,981+1.3%
2023$12,819+0.5%
2022$12,762+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,027DeedBook 125, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1972