Skip to content

26 Divan WayWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block3307
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,690
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,700
43%
Improvement Value:$172,100
57%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,826+4.0%
2024$17,143+1.2%
2023$16,933+0.4%
2022$16,858+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft2,690DeedBook 4322, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1974