Skip to content

30 Divan WayWayne, NJ 07470

Built 1975

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block3307
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,516
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,400
38%
Improvement Value:$199,900
62%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,223+5.4%
2024$18,236+24.9%
2023$14,604+0.5%
2022$14,538+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$599,000

To:

Sq Ft2,516DeedBook 4459, Page 191

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook B 121, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1975