Skip to content

48 Divan WayWayne, NJ 07470

Built 1976

Last Sale Date
Feb 4, 2016

Property Information

Block3307
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,200
41%
Improvement Value:$181,800
59%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,254+4.0%
2024$17,554+1.2%
2023$17,339+0.4%
2022$17,263+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$634,900
DeedBook 988, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1976