Skip to content

21 Schuyler RdWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block3308
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionMOTHER/DAUGHTER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,137
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,400
56%
Improvement Value:$88,900
44%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,088+4.0%
2024$11,625+1.2%
2023$11,482+0.4%
2022$11,432+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,137DeedBook 4435, Page 282

Property Sale

Sale
$457,000
DeedBook 1634, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1945