Skip to content

156 Linden RdWayne, NJ 07470

Built 1943

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block3612
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,800
44%
Improvement Value:$122,900
56%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,123+4.0%
2024$12,620+3.5%
2023$12,194+0.4%
2022$12,140+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,182DeedBook 4136, Page 231

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 1160, Page 195

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook R 134, Page 490

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook N 124, Page 586

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook P 118, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1943