Skip to content

32 Linden RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block3608
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,220
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
54%
Improvement Value:$81,900
46%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,507+4.0%
2024$10,104+1.2%
2023$9,980+0.4%
2022$9,936+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 2648, Page 273Recorded6/25/2015

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook A 128, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1955