Skip to content

56 Deerfield RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block2521
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,118
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,300
43%
Improvement Value:$148,200
57%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,120+4.1%
2024$14,531+1.3%
2023$14,350+0.5%
2022$14,285+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,118DeedBook 521, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1960