Skip to content

72 Armstrong AveWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block3404
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
62%
Improvement Value:$40,000
38%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,332+4.0%
2024$6,090+1.2%
2023$6,015+0.4%
2022$5,989+2.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1829, Page 96

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 1106, Page 31

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 621, Page 26

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook G 128, Page 212

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook U 123, Page 339

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook L-113, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1935